True Italian Taste 2022 – Kuchnia włoska, autentyczne produkty, tradycje regionalne

Home » Aktualności » True Italian Taste 2022 – Kuchnia włoska, autentyczne produkty, tradycje regionalne

True Italian Taste 2022 – Kuchnia włoska, autentyczne produkty, tradycje regionalne

16 maja, 2022

Włoska kuchnia z jej przywiązaniem do regionalnych tradycji jest wspaniałą kulinarną przygodą. Aby mogła utrzymać swój wyjątkowy smak poza włoskimi granicami smakoszom potrzeba dostępu do oryginalnych produktów z Italii. Z pomocą przychodzi projekt Buy Italy!

Półki w sklepach uginają się od włoskich produktów. I nic dziwnego, bo kuchnia włoska w Polsce cieszy się wyjątkową popularnością. Jeśli dodamy do tego mnóstwo przepisów kulinarnych dostępnych na wyciągnięcie ręki, wydawałoby się, że włoskie gotowanie w Polsce to super łatwa do przeżycia przygoda.

Jednak okazuje się, że wcale nie, bo coraz więcej produktów na sklepowych półkach to produkty włoskie tylko z wyglądu lub nazwy. Wyprodukowane gdzie indziej, z innych składników nie smakują tak jak powinny i mogą zepsuć niejedną kolację.

Czy jest sposób, by tego uniknąć? Okazuje się, że tak. „Buy Italy” to program certyfikacji sklepów mających w swojej ofercie autentyczne, włoskie produkty. To część projektu True Italian Taste organizowanego przez włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej. Za jej realizację w Polsce odpowiada Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa w Polsce. Od wielu lat promujemy produkty pochodzące z Włoch, a założenia projektu „Buy Italy” który ma w tym pomóc są proste – mówi Elisabetta Caprino dyrektorka Włoskiej Izby Handlowej. Naszym zadaniem było – wyjaśnia – odnalezienie miejsc, które oferują prawdziwe włoskie specjały. Postanowiliśmy wyróżnić te miejsca specjalnym certyfikatem „Buy Italy”, który łatwo pozwoli kupującym zidentyfikować sklepy.

W tym roku projektem „Buy Italy” objęto Kraków. Wyróżniono różne miejsca. Duże delikatesy, ale także mniejsze sklepy rozsiane w różnych zakątkach miasta. Przyznanie im certyfikatu to znak, że są prowadzone przez ludzi, którzy kochają i przede wszystkim rozumieją jak ważne jest, aby gotować korzystając z autentycznych, włoskich produktów, wybranych nieprzypadkowo.

Przewidziane na początek czerwca tego roku uroczyste wręczenie certyfikatów będzie też świętem włoskiej kuchni w Krakowie. Menadżerowie lub właściciele sklepów spotkają się podczas uroczystej gali w restauracji Sant’Antioco. Będą mogli wciąć udział w specjalnej kolacji degustacyjnej, podczas której zaprezentowane zostaną wyjątkowe produkty pochodzące z Sardynii. Wydarzenie zostanie zorganizowane we współpracy z konsorcjum Sapori di Sardegna (Smaki Sardynii). Podczas gali zaprezentowane zostaną wyjątkowe sardyńskie sery owcze, takie jak chroniony przez Prezydium Słów Food Fiore Sardo DOP oraz lekki jak piórko chleb sardyńskich pasterzy pane carasau. Kucharze pokażą także jak przygotować dania bottargą, czyli suszoą tradycyjnymi metodami ikrą cefala. Atrakcyjnie zapowiadają się również warsztaty kulinarne poświęcone kuchni sardyńskiej. Poprowadzi je, podobnie jak kolację w restauracji Sant’Antioco dziennikarz kulinarny i specjalista w dziedzinie kuchni śródziemnomorskich, autor książki „Italia do zjedzenia“, Bartek Kieżun.

Organizatorzy zapowiadają, że będą nadal uważnym okiem obserwować to, co dzieje się w Krakowie. Oznacza to, że lista certyfikowanych znakiem „Buy Italy” ma szansę się wydłużać. Trzeba więc śledzić stronę Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej oraz spis wyróżnionych certyfikatem lokali pod adresem www: https://cciip.pl/pl/projekty-made-in-italy/certyfikacja-made-in-italy/

Bartek Kieżun – https://www.instagram.com/krakowski_makaroniarz/

Dołącz do największej włoskiej społeczności przedsiębiorców w Polsce

Jesteś przedsiębiorcą i chcesz przyczynić się do rozwoju relacji biznesowej między Włochami a Polską? Lubisz Włochy i chcesz odkryć miejsce, które pozwoli Ci w pełni poczuć włoską atmosferę w Polsce? Nasze członkostwo jest dla Ciebie.

Elisabetta Caprino
Managing Director